Laboratorium Inteligentnej Infrastruktury Przemysłowej

Uroczyste otwarcie Laboratorium Inteligentnej Infrastruktury Przemysłowej
na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej

Jednym z istotnych punktów programu obchodów 70-lecia Wydziału Elektrycznego było uroczyste otwarcie nowego laboratorium, które miało miejsce 27 października 2015. Laboratorium Inteligentnej Infrastruktury Przemysłowej zostało zbudowane w Katedrze Mechatroniki i wyposażone prze firmę ApaInnovative w najnowocześniejsze rozwiązania systemów automatyki budynkowej.

12 kompletnych stanowisk dydaktycznych, zawierających tablice szkoleniowe z elementami systemu Vision BMS oraz 24 komputery PC z systemem Vision umożliwią studentom poznanie zasad projektowania i programowania systemów zarządzania budynkiem (BMS).

Pomieszczenie laboratorium jest w pełni zautomatyzowane, stanowiąc przykład wdrożenia takiego systemu, a jego sterowanie możliwe jest lokalnie lub zdalnie - przy użyciu smartfonów, tabletów, komputerów oraz paneli dotykowych. Każde ze stanowisk przygotowanych dla studentów będzie się łączyć z systemem zarządzania sali laboratoryjnej - Vision BMS, a konkretnie z jego komputerem centralnym. System Vision BMS integruje zarządzanie wszystkimi systemami w laboratorium od systemu wizyjnego, poprzez instalację alarmową i monitoring po kontrolę dostępu, sterowanie oświetleniem, roletami, żaluzjami. Dodatkowo system monitoruje bieżące zużycie energii oraz steruje klimatyzacją sali.

Planowane jest dalsze rozszerzanie możliwości laboratorium. Do przygotowanej już infrastruktury pomiarowej Vision BMS podłączane będą m.in. OZE (np. panele fotowoltaiczne oraz elektrownie wiatrowe), stacja pogodowa czy przemysłowe systemy produkcyjne (np. robot przemysłowy). Laboratorium umożliwi prowadzenie ciekawych i nowoczesnych zajęć dydaktycznych, jak również realizację projektów inżynierskich, prac magisterskich oraz projektów badawczych.

„Studenci w ramach przedmiotów dotyczących automatyki przemysłowej będą poznawać kulisy programowania systemów BMS. Będą projektować własne systemy i realizować je w praktyce przy użyciu aktualnych rozwiązań technicznych. W ten sposób zajęcia dotychczas teoretyczne, staną się sposobem na praktyczne pogłębianie wiedzy i nabywanie cennych umiejętności. To będzie praca na żywym organizmie.” – przekonuje Artur Pollak, Prezes firmy APAInnovative – fundator laboratorium i dodaje - „Mam nadzieję, że takich laboratoriów powstanie jeszcze więcej na polskich uczelniach technicznych. Chodzi przecież o to, aby studenci oraz naukowcy pracujący na uczelniach mogli tworzyć rozwiązania, które znajdą realne zastosowanie w życiu i biznesie.”